Ebben az őrült karácsonyi pörgésben, amikor édesanyám, nem perdül a rokka, olyan szakadós ma a szál, igyekeztem valami letisztult, nyugalmas wabi-sabi életérzésre lelni magamban, úgyhogy csöndes szappantervezés-meditációt tartottam. Forró kútjaim mélyén a természetes egyszerűség bölcsessége egy kakaóvajas-matchás szappan nyugtalanító víziójában öltött alakot.
Matcha gyorstalpaló
A matcha tea elterjedése és fogyasztása eredetileg a kínai Tang-dinasztiához (618-907) köthető, ám lényegesen különbözött attól, ahogy ma ismerjük. A megpörkölt, felaprított leveleket forró vízzel és egy csipetnyi sóval keverték össze, így született meg a teapor.
A matcha állítólag 1191-ben egy Eisai nevű japán buddhista szerzetes révén jutott el Japánba. A szerzetes, aki élete nagy részét a buddhizmus tanulmányozásával töltötte Kínában, a tanulóidőszak végeztével visszatelepült Japánba, s nemcsak a teamagokat, de a porrá őrölt tea elkészítésének tudományát is magával vitte. Ám mivel a “zöld arany” ritka és rendkívül értékes luxuscikknek, mi több, státusszimbólumnak számított, a matchát sokáig roppant titokzatoskodás övezte.
Kezdetben nem annyira élvezeti cikként, mint inkább orvosság gyanánt használták, és csak a kiválasztottak, a legtiszteletreméltóbbak – a papok, nemesek és a szamurájok – férhettek hozzá, mígnem egy nap valaki a legszűkebb körből kikotyogta a titkot.
„A tea rendkívüli képességekkel bír, meghosszabbítja az életet. Ahol teát termesztenek, ott tovább élnek. A tea egy elixír, ami majdnem halhatatlanságot biztosít.”
Eisai szerzetes végül 1211-ben fellebbentette a fátylat az “isteni ajándék” titkáról, s amikor a 12. században a japán buddhista szerzetesek termeszteni kezdték, a “császár teája” lassacskán minden polgári halandó számára elérhetővé vált. Innentől az elit már csak egy fontos titkot őrzött: az előállítás módját.
A matchát voltaképpen a hagyományos zöld teák közé sorolhatnánk, hiszen ugyanúgy a camellia sinensis cserjéből származik, csakhogy termesztése és feldolgozása más teákhoz képest olyannyira eltérő módon zajlik, hogy emiatt több mint 950 éve a japánok teájaként tartják számon. Az ún. árnyékolt ültetvényekről származó édeskés ízű matcha annyira egyedülálló, hogy számos teavidék tett kísérletet az utánzására.
A leveleket általában május elején, kézzel szüretelik. Szedés előtt a növényeket 3 hétig árnyékolják. Ez fokozza a klorofilltermelést, növeli az aminosavtartalmat, és sötétebb zöld árnyalatot ad a növénynek. A betakarított leveleket gőzölik, lehűtik és szárítják, majd a szárakat és az erezetet eltávolítva gránitmalmokban őrlik finom porrá.
A matcha rengeteg A-, B-, C- és E-vitamint, béta-karotint, panthenolt, káliumot, kalciumot és vasat tartalmaz. A teában található ún. katechinek nemcsak a szabadgyökök elleni küzdelemben példátlanul eredményesek, de egyúttal nyugtató és gyulladásgátló, valamint antibakteriális és antivirális hatásúak is. A matcha erős antioxidáns vegyületei – antioxidáns-tartalma állítólag 70-szer magasabb, mint a narancsé, és 14-szer, mint az áfonyáé –megújítják, erősítik a hámsejteket, és tisztítják, fiatalítják a bőrt.
A tervezésnél igyekeztem szem előtt tartani a japán teaszertartás alapelveit:
harmónia(和wa), tisztelet(敬kei), tisztaság(清sei) és nyugalom(寂jaku).
Vegánnak mondjuk nem vegán, mert belemalackodtam, de mentségemre szóljon, hogy a kényes ízlésű japánok sétáló zöldségnek becézik a Kagoshima prefektúrában tenyésztett világhírű kurobuta sertést.
A tea nem folyadékként, hanem macerátumként került a szappanba – ezt a macerátumot szűretlenül öntöttem az összolajmennyiséghez, mert szerettem volna lágy radírozó hatást adni a szappannak.
Folyadék gyanánt desztillált vizet használtam, mert a matcha szereti a lágy vizet.
A ghost swirl technikát pedig azért választottam, mert szerintem a wabi-sabi minden esztétikai jellemzőjét (az aszimmetriát, a keménységet (érdesség vagy szabálytalanság), az egyszerűséget, a gazdaságosságot, a mértékletességet, a szerénységet, a közvetlenséget és a nagyrabecsülést is a természetes folyamatok sértetlensége iránt) magában foglalja.
Olajak, vajak
kakaóvaj
kókusz
sertészsír
ricinus olaj
olíva
rizskorpa olaj
Adalékok
matcha
kardamom illóolaj